sobota, 23 grudnia 2017

ŚWIAT WEŁNY | angora alpaka merino moher kaszmir camel hair


Moim ulubionym włóknem na lato jest len (o którym pisałam tutaj), zimowym zaś zdecydowanie pozostaje wełna. 
Wełna to naturalne włókno pochodzenia zwierzęcego - wytwarzane z sierści owiec (jeśli mówimy o klasycznej wełnie - ang. wool, bez dopisków na metce ze składem materiałowym). Rodzajów wełny jest jednak znacznie więcej:
  • wełna wielbłądzia (ang. camel hair/ camel wool) 
  • wełna z królika (ang. angora wool)
  • wełna od lamy - alpaka (ang. alpaca/ alpaca wool)
  • wełna z owiec - merynosów (ang. merino wool)
  • wełna kozia - moher lub kaszmir ( ang. mohair / cashmere)
Za co kochamy wełnę? 

  • przede wszystkim za to, że jest naturalnym, oddychającym włóknem w którym czujemy się świeżo i komfortowo przez cały dzień 
  • za doskonałe właściwości termoizolacyjne - wełna idealnie chroni ciało przed zimnem w mroźne dni, a w ciepłe idealnie odprowadza wilgoć 
  • za to, że wolno nasiąka wodą - spróbujcie namoczyć wełniany sweter w misce z wodą. Te włókno będzie bardzo wolno nasiąkało wodą, co jest dowodem na to, że w wełnie tak szybko nie przesiąkniesz "do suchej nitki" (wełna absorbuje do 35% wody dzięki czemu przy lekkim deszczu prawdopodobnie nie odczujesz zima ani wilgoci). 
  • wełna jest odporna na kurz, zabrudzenia oraz pochłanianie zapachów o wiele bardziej aniżeli inne materiały np. bawełna 
  • sucha wełna jest odporna na zagniecenia, nie wymaga częstego prasowania
  • wełna jest materiałem trudnopalnym, nie topi się w wysokiej temperaturze (jak np. włókna sztuczne). Choć pewnie na codzień nikt o tym nie myśli jest to bardzo duża zaleta. 
Czy wełna ma jakieś wady? 

Tak jak wszystko, jednak z całkowitą pewnością nie przysłaniają one jej zalet. ;)
  • osobiście dla mnie największą wadą jest to, że bardzo trudno się ją pierze, wełniane rzeczy należy prać w ręku w chłodnej wodzie lub oddać do pralni chemicznej. Raczej odradzam pranie w pralce - to zbyt duże ryzyko. Po wypraniu w pralce wełna może się skurczyć i stracić swój pierwotny kształt
  • mokra wełna łatwo się odkształca - piorąc ręcznie wełniane rzeczy należy zachować szczególną ostrożność - nie należy ich wykręcać. Trzeba suszyć na płasko. 
  • drapie - po części to prawda, a po części mit. Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju wełny i dokładnego składu materiałowego (wełna z domieszką np. ok. 20% sztucznych materiałów nie powinna drapać, kaszmir nie drapie w ogóle). Jeśli chodzi o drapanie to nie polecam spać w wełnianych rzeczach - wtedy zawsze drapią. ;) 
  • zazwyczaj mają dość wysoką cenę, jednak jak wiemy dobra jakość kosztuje i jest to całkowicie uzasadnione 

Najpopularniejsze rodzaje wełny

Kaszmir 

określa się go mianem "dotyk luksusu". Jest najcieplejszym, najdelikatniejszym oraz najbardziej miękkim rodzajem wełny. Dlatego jest tak bajecznie drogi. Te cudowne włókno pozyskuje się od kóz kaszmirskich żyjących w Mongolii oraz Himalajach na wysokościach do 5 tys. metrów n.p.m. Koza jest wyjątkowo odpornym zwierzęciem jednakże kaszmir - wewnętrzna warstwa sierści przypominająca puch wytwarza się w wyjątkowo trudnych warunkach atmosferycznych, przy bardzo niskiej temperaturze (dochodzącej nawet do - 40 stopni Celsjusza). Niestety niemożliwe jest pozyskanie kaszmiru posiadającego swoje wyjątkowe właściwości grzewcze w bardziej przyjaznych warunkach. Wyjątkowo pracochłonne jest także samo pozyskanie kaszmiru. Wełnę owczą pozyskuje się przez strzyżenie, natomiast kaszmirowy puch jest zbierany ręcznie gdy koza naturalnie gubi go po okresie zimowym. Pozyskanie czystego puchu wymaga także oddzielenia go od zewnętrznej warstwy sierści, którą koza także wymienia w okresie wiosennym. 
Mówi się, że jedna koza wytwarza rocznie ok. 150 gramów czystego kaszmiru. Wystarcza to na jeden niezbyt długi szal. Na sweter potrzebujemy ok. 400 gram kaszmiru. Światowa produkcja kaszmiru wynosi ok. 6,5 tony. Policzyłyście już ile swetrów liczy Światowa produkcja? ;)

Wełna z merynosów 

czyli najbardziej ceniony rodzaj wełny owczej. Wełna Merino to najcieplejsza, najdelikatniejsza i najszlachetniejsza wełna pozyskiwana z owiec rasy merynos hodowanych w Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Urugwaju, RPA oraz w Europie. Właściwości wełny z merynosów podobne są do kaszmiru. Często w tzw. wysokiej modzie spotkamy połączenia wełny z merynosów z kaszmirem lub jedwabiem (istny luksus dla naszego ciała oraz ponadczasowa elegancja i szyk!). 

Alpaka 

nazywana "skarbem Inków". Wełna ta pochodzi od zwierząt z rodziny wielbłądowatych. Alpaki żyją głównie w Ameryce Południowej - Peru, Chile oraz Boliwii w dość skrajnych warunkach (w temp. od -20 do +20 stopni Celsjusza). Dzięki temu ich sierść jest bardzo ciepła i wytrzymała a jednocześnie miękka, lekka i delikatna. Nierzadko na metce znajdziemy napis: "baby alpaka" który oznacza, iż wełna pochodzi z kóz, których wiek nie przekroczył 8 miesięcy. Baby alpaka to wyjątkowo miękki rodzaj wełny. 
Moher 

wełna pozyskiwana z kozy angorskiej, błyszcząca, miękka i odporna 

Angora 

wełna pozyskiwana z królika angorskiego, cechuje ją niezwykła delikatność, lekkość i puszystość. 

Wełna wielbłądzia (camel hair)

ponoć najmocniejsza i najbardziej trwała ze wszystkich wełen. Wyjątkowo ceniona w modzie męskiej, gdzie liczy się wyjątkowa trwałość materiałów. Wełna wielbłądzia jest zatem idealna na płaszcze i okrycia wierzchnie. Niezależnie od swojej trwałości jest także miękka i wyjątkowo dobrze przepuszcza powietrze a także skutecznie chroni przed zimnem. 

Na moją dzisiejszą stylizację składa się:
  • gruby, oversize-owy sweter wykonany z 80% wełny owczej o grubym, dość twardym splocie oraz domieszki 20% nylonu (sweter piorę ręcznie, czas schnięcia na płasko to ok. 3 dni - mimo to warto!). 
  • trapezowej spódnicy wykonanej ze 100% wełny owczej 
  • całość stylizacji (łącznie z rajstopami) utrzymana jest w melanżowej kolorystyce 
Co warto wiedzieć przez zakupem wełnianej odzieży? 

❗Wełnę pozyskuje się w sposób całkowicie humanitarny, poprzez strzyżenie lub zbieranie sierści zwierząt. Dręczenie lub zabijanie zwierząt jest niedopuszczalne. Wełnę pozyskuje się już od czasów starożytności. 

❗Domieszka sztucznych materiałów (do 20%) w wełnianej odzieży jest całkowicie dopuszczalna. Domieszka sztucznego materiału powodują zwiększenie trwałości odzieży oraz mniejszą skłonność do mechacenia się

❗Po czym poznać naturalne, wełniane włókno? Po tym, że podczas użytkowania tworzą się małe kulki (można pozbyć się ich ręcznie, obciąć nożyczkami lub zgolić specjalną maszynką do ubrań). 


Na zdjęciach mam na sobie: 
Sweter Next Spódnica Stefanel

3 komentarze:

  1. Przepięknie Pani wygląda!

    OdpowiedzUsuń
  2. osobiscie uwielbiam welne merino, uzywam od kilku lat i kazdemu polecam

    OdpowiedzUsuń