Źródło: www.wiadomosci.com |
Po skromnej i ambitnej Audrey Hepburn chciałabym kontynuować cykl wpisów dotyczących największych Ikon Stylu - kobiet, których poczucie estetyki do mody, formy oraz styl od lat wzbudza ogromny podziw na całym Świecie. Kobiet, które tworzyły modę ponadczasową, pełną klasy, docenianą 100 lat temu, 50 oraz obecnie. Styl tych Kobiet trwale zapisał się w historii mody i miał wielki wpływ na to co obecnie nosimy w XXI wieku. Dzięki ich inspiracji zaproponuję Wam nowe zestawy inspirowane Ikonami Stylu, inspiracjami w których mam nadzieję każda z Was znajdzie coś dla siebie. Dziś będzie o Kobiecie, która wstrząsnęła modowym imperium, przewróciła je do góry nogami i wprowadziła swoje zasady - dosłownie!
Coco Chanel
Kim była?
Coco Chanel urodziła się we Francji 19 sierpnia 1883 roku. Od dziecka jej pasją było krawiectwo i projektowanie ubrań. Mimo trudnego dzieciństwa była osobą bardzo ambitną i pracowitą, wyznaczającą i sukcesywnie dążącą do obranych celów. Świat zapamiętał ją jako wielką projektantkę i założycielkę znanego na całym Świecie domu mody Chanel oraz jako prekursorkę, która diametralnie zrewolucjonizowała damską garderobę. To kobieta, która nauczyła kobiety nosić spodnie, wybierać sportowe kroje oraz raz na zawsze pożegnać się z gorsetami i krępującą ruchy odzieżą.
Warto wiedzieć
- Jej prawdziwe nazwisko to Gabrielle Bonheur Chanel
- Miała pięcioro rodzeństwa: dwie siostry i trzech braci
- W wieku 12 lat została sierotą (po śmierci matki ojciec opuścił rodzinę)
- Kolejne 6 lat (do ukończenia pełnoletniości) spędziła w sierocińcu razem z siostrami, gdzie nauczyła się sztuki krawieckiej, którą później pomagała doskonalić jej ciocia
- Chanel zawsze była zaradna i przedsiębiorcza, w dzisiejszych czasach nazwalibyśmy ją businesswoman wielkiego formatu
- Mimo, iż nie umiała ładnie śpiewać zarabiała jako piosenkarka i tancerka we francuskich kawiarniach - właśnie wtedy powstał jej pseudonim Coco
- W wieku 21 lat poznała przystojnego bogatego oficera, z którym to wyjechała do Paryża. Niedługo potem zaszła w ciążę. Zabieg aborcyjny sprawił, że nie mogła ona mieć więcej dzieci. Związek z Etiennem Balsanem okazał się fiaskiem i niedługo potem została ukochaną Arthura „Boya” Capela – który opłacił otwarcie jej pierwszego butiku w 1910 r. przy rue Cambon w Paryżu. W 1913 roku przy głównym deptaku nadmorskim w Deauville został otwarty sklep, dzięki któremu Coco zdobyła grono fanek i stałych klientek. Podczas pierwszej wojny światowej duże rzesze ludzi zaczęło przybywać w tamte strony. Coco sprzedawała im kapelusze oraz stroje inspirowane modą męską. Szybko zaczęła układać nowe trendy i dyktować modę. Sweter polo stał się inspiracją dla jej pierwszego chanelowskiego kostiumu – trykotowy marynarski żakiet i luźna spódnica. Chanel bez wątpienia pokazywała ludziom jak mają żyć, to ona zapoczątkowała modę na nadmorską brzoskwiniową opaleniznę oraz kąpiel w morzu.
- Zaczynała od założenia sklepu z kapeluszami i ubraniami dla kobiet, by później w 1919 roku w samym centrum Paryża otworzyć dom mody pod marką Chanel.
- W 1921 roku Chanel stworzyła znany i podziwiany do dzisiaj zapach Chanel N°5.
- Była bardzo stanowczą kobietą z konkretnymi poglądami o których mówiła otwarcie, podobno jawnie wyrażała swoje antysemickie i homofobiczne poglądy.
- Przez wiele lat zastanawiano się co działo się z Chanel w latach 1941-1954. Z biografii Coco Chanel autorstwa Hala Vaughana wynika, że Chanel była w tym czasie szpiegiem pracującym dla Abwehry. Ta książka jako pierwsza ujawnia szokujące fakty z jej życia: kolaborację z nazistami, długoletni romans z niemieckim szpiegiem, współpracownikiem Goebbelsa oraz pracę Chanel dla wywiadu niemieckiego i Himmlera. Vaughan w swojej książce powołuje się na francuskie, niemieckie, brytyjskie i amerykańskie archiwa.
- Chanel pomimo, iż nie raz była zakochana nigdy nie wyszła za mąż i nie miała dzieci.
- Zmarła w Paryżu w styczniu 1971 roku mając 88 lat.
- Po śmierci Chanel dom mody popadł w stagnację. Dopiero przejęcie kierownictwa w 1983 roku przez Karla Lagerferda reaktywuje markę.
- Słynne logo skrzyżowanych ze sobą dwóch literek C oznacza podobno inicjały Coco i jej pierwszej wielkiej miłości - Capela.
- Obecnie marka Chanel uznawana jest za jedną z 5-ciu najbardziej wpływowych marek na Świecie.
Elementy stylu
Pudełkowy tweedowy żakiet z dużymi guzikami
Perfumy o wyjątkowym zapachu
Kostium/ Garsonka
Usta pomalowane szminką w intensywnym kolorze
Szykowna torebka średniej wielkości
Mała czarna sukienka
Spodnie
Rozpinane sweterki
Klasyczne, czarne buty na niewysokim obcasie
Ulubione dodatki
Szykowana biżuteria
Kapelusz
Kapelusz
Perły
Rękawiczki
Okulary w rozmiarze XXL
Strojna kolia, korale
Strojne kolczyki
Strojne kolczyki
Kolorystyka szafy
stonowane kolory
czerń
biel
dodatki w kolorze złota lub srebra
dodatki w kolorze złota lub srebra
Jak brać przykład ze stylu Coco?
Styl Coco Chanel można uznać w 100% za minimalistyczny w formie i kolorze oraz bardzo szykowny w dodatkach. Styl ten jednakże ma u współczesnych kobiet dość rzadkie zastosowanie. Do pracy jest zbyt elegancki, na codzień także, pozostają jedynie wielkie wyjścia (np. teatr, filharmonia, koncert, elegancka kolacja, bal). Takich okazji mamy jednak znacznie mniej. W obecnych czasach rzadko która kobieta ma czas i ochotę chodzić na codzień w kapeluszu, czy sznurach pereł. Ze względu na styl życia i wiele zadań do wykonania obecnie kobiety stawiają przede wszystkim na komfort i wygodne stylizacje, które pozwalają im realizować szereg zadań: pracownika, matki i żony.
Klucz do sukcesu stylu Coco Chanel
1. Podstawą sukcesu garderoby jest jej prostota i wygoda - stawiaj na klasyczne kroje, idealne szycie i dobrej jakości tkaniny, te połączenie zagwarantuje Ci szykowną, pełną klasy i luksusu garderobę. Luksusowa tkanina, choćby była jednobarwna obroni się sama.
2. "Czarny i biały – oba kolory są pięknem absolutnym. To perfekcyjne połączenie. Ubierzcie kobietę na bal na biało albo na czarno, nie będzie widać nikogo innego." mówiła Coco Chanel, podkreślając jednocześnie, że: "Natłok kolorów odbiera kobiecie całą oryginalność." Osobiście bym z tymi stwierdzeniami polemizowała, jednakże właśnie takie poglądy miała sama Chanel.
3. Kieruj się zasadą: "jedne perły to stanowczo za mało" - no cóż, Coco Chanel uwielbiała przepych jeśli chodzi o biżuterię, uczyła kobiety jak łączyć ze sobą różne rodzaje biżuterii, np. strojne korale z koczykami.
4. Zapamiętaj: "Mężczyźni uwielbiają pokazywać się z kobietami ubranymi dobrze, ale nie ostentacyjnie. Jeżeli właśnie tak wygląda ich towarzyszka, wolą zostać w domu." Ten cytat Coco Chanel nie wymaga chyba komentarza, jak pisałam wcześniej Chanel była konkretną kobietą z jasnymi poglądami w różnych kwestiach - nie tylko w kwestii mody.
5. Perfumy to szalenie ważny element Twojego stroju - bez nich nigdy nie wychodź z domu. Pominięcie tej kwestii będzie oznaczać, że wyszłaś nie w pełni ubrana. Używaj perfum tam gdzie chciałabyś być całowana. Ponadto warto mieć w torebce mniejszą wersję swoich ulubionych perfum - tak na wszelki wypadek. Nigdy nie wiesz kiedy będziesz potrzebowała ich użyć.
„Kobieta, która nie nosi perfum, nie ma przyszłości” cyt. Coco Chanel
6. Nakrycie głowy uczyni Twoją stylizację o wiele ciekawszą. Noszenie nakryć głowy na codzień to nie lada wyzwanie. W obecnych czasach nie są one aż tak powszechne jak w czasach Chanel, niezależnie od poglądów na ten temat nakrycia głowy (berety, kapelusze itp.) nadadzą nieprawdopodobnego szyku Twojemu wyglądowi.
7. Spódnica powinna zasłaniać kolana - wtedy będziesz elegancka i szykowna, a Twój look będzie zawsze na miejscu.
8. Czerwona szminka doda Ci pewności siebie - w niej nigdy nie powinnaś być smutna, a za to jest szansa, że z nią na ustach podbijesz Świat ;)
Kilka stylizacji inspirowanych Coco Chanel w moim stylu
1. Mała czarna + długie rękawiczki + perły
Pierwsze zestawienie jakie dla Was przygotowałam to istna klasyka w stylu Chanel. Czerń, perły i ... nic więcej. Wg Chanel nie ma piękniejszego połączenia. Zgadzacie się?
Niezwykle rzadko zdarza mi się ot tak kupić tzw. "małą czarną", jednak kiedy zobaczyłam ten model ze zdjęć poniżej totalnie się w nim zakochałam. To sukienka z mieszanki bawełny z wiskozą, o dość prostym kroju, trapezowym dole oraz olbrzymim dekolcie odsłaniającym plecy. Uszyta przez markę Nun Mi. Aby przenieść się trochę bardziej w czasy Chanel postanowiłam włożyć do niej czarne długie rękawiczki z satyny z dodatkiem elastanu. Perłowe kolczyki, korale oraz szeroka perłowa bransoleta to istny must-have.
Na zdjęciach mam na sobie:
Sukienka Nun Mi Rękawiczki i perły pożyczone od Mamy Buty Deichamann
2. Czerwony pudełkowy żakiet + czarne krótkie rękawiczki + perły
Czerwony pudełkowy żakiet z rękawem 3/4 upatrzyłam w Zarze wiele lat temu i jest on przeze mnie często wybierany do wielu stylizacji. Urzeka jego intensywny kolor i prostota formy. Z przodu na samej górze ma tylko jedno zapięcie, pozostałe guziki są wszyte od wewnętrznej strony. Żakiet idealnie komponuje się ze spódnicą z wysokim stanem, jest odpowiedni na wiele okazji, nadaje się zarówno do pracy jak i na wielkie wyjście. W tym zestawieniu zarzuciłam go na ramiona i dodałam krótkie czarne rękawiczki z dziurkami, ale doskonale prezentuje się on także w wersji zapiętej - przypomina wtedy pudełkową bluzkę z grubej tkaniny i wygląda jeszcze bardziej elegancko.
Na zdjęciach mam na sobie:
Żakiet ZARA Sukienka Nun Mi Rękawiczki i perły pożyczone od Mamy
3. Sukienka w biało-czarną pepitkę + perły + mini-torebka z pereł
Pepitka w klasycznym, biało-czarnym wydaniu nie ma sobie równych. Na zdjęciu czarna sukienka z wysokim stanem i koszulową górą z czarnymi guziczkami na dekolcie oraz na lekko bufiastych rękawach. Mini-torebka zapinana na złoty zatrzask to model vintage z szafy mojej Mamy. Taka torebka robi niezwykłe wrażenie i zauważcie, że sprawdzi się ona do wielu stylizacji. Jeśli poszukujecie kopertówki lub torebki na wesele, bal lub inną uroczystość warto zainwestować w ten model. Ponadto wybór takiej torebki wcale nie musi oznaczać, że pozostała biżuteria musi być perłowa.
Poniżej podlinkowuję Wam kilka ciekawych model torebek w takim stylu. Jeśli chciałybyście postawić na model vintage z szafy mam czy babć zajrzyjcie na fora lub strony z używanymi przedmiotami (np. na vinted.pl).
Torebka 1 Torebka 2 Torebka 3 Torebka 4 Torebka 5 Torebka 6
Na zdjęciach mam na sobie:
Sukienka vintage Torebka i perły pożyczone od Mamy Buty Deichmann
Tweedowy żakiet to nabytek z "Domu Mody" za całe 20 zł. Tweed jest w kolorze écru z brązową oblamówką, złotymi guzikami oraz charakterystycznymi dla żakietu w stylu Chanel czterema małymi kieszonkami. Chanel uważała takie kieszonki za bardzo praktyczne, gdyż mogły pomieścić szminkę lub małe perfumy. Osobiście tweedowy żakiet uważam za najwspanialszy projekt Chanel. Taki żakiet nie ma sobie równych, jest pełen klasy i wysublimowanego stylu.
Na zdjęciach mam na sobie:
Żakiet second-hand (H&M) Bluzka Next Spódnica no name Pasek Hugo BOSS Perły pożyczone od Mamy Mokasyny Wittchen
5. Czarne spodnie na kant + klasyczny trencz + pikowana torebka na łańcuszku inspirowana modelem Chanel 2.55
Chanel ma na swoim koncie wiele wyjątkowych projektów. O wyjątkowości torebki Chanel 2.55 stanowi fakt, że jest ona produkowana nieprzerwanie od 1955 roku!!! Chanel 2.55 jest obiektem pożądania kobiet na całym Świecie. Obok torebek Louis Vuitton i Hermes to właśnie ten model jest jednym z najczęściej podrabianych na całym Świecie. Mój model ze zdjęcia jest nim inspirowany. Oczywiście nie jestem za podrabianiem torebek luksusowych marek i udawanie, że mam prawdziwą "chanelkę". Jednakże ciężko się dziwić, że takowe podróbki istnieją, ponieważ oryginalna torebka Chanel kosztuje ok. 20 tysięcy złotych, a serie limitowane tego modelu na rynku wtórnym mogą być nawet kilka razy droższe. Jak widać zakup markowej torebki Chanel to inwestycja na lata ;)
Przez tyle lat oryginalny model Chanel 2.55 ulegał różnym przeobrażeniom, początkowo była to pikowana torebka (najczęściej koloru czarnego) z metalowym łańcuszkiem, który później został przepleciony skórzanym paskiem (Classic Flap Bag).
W tym zestawieniu chciałabym zwrócić Wam uwagę na kolejny ważny element związany z Coco, a mianowicie na spodnie. To właśnie Coco Chanel uznaje się za prekursorkę trendu noszenia spodni przez kobiety. Wcześniej ten element garderoby był zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Obecnie kobieta w spodniach to normalny widok, w latach 40-tych było to nie do pomyślenia. W pierwszej połowie XIX wieku działania emancypacyjne kobiet stawały się coraz silniejsze, a finalnie doprowadziły one do uniezależnienia kobiety w Świecie, poszerzenia jej aktywności zawodowej oraz nadania większych praw.
Na zdjęciach mam na sobie:
Bluzka Atmosphere Spodnie Next Trencz Reserved Buty Deichmann Torebka Ochnik Szal Hallhuber Okulary Guess
źródła:
Hal Vaughan "Sypiając z wrogiem", ciekawostkihistoryczne.pl, wprost.pl, viva.pl, harpersbazaar.pl, blackdresses.pl, westwing.pl, Wikipedia, lamode.info
Pani Stylizacje z rękawiczkami są boskie!
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję - miło mi to czytać, pozdrawiam serdecznie :))
UsuńBardzo ciekawie napisane. Fajny artykuł.
OdpowiedzUsuńBardzo dziękuję, miło mi, że wpis przypadł Ci do gustu :) Pozdrowienia!
Usuń